До цієї роботи долучається і команда Омбудсмана України у Полтавській області. В ОВА презентовано Спеціальну доповідь Уповноваженого ВРУ з прав людини щодо доступу до освіти дітей та молоді з тимчасово окупованих територій України.
Участь у нараді взяли заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко, перший заступник голови обласної ради Олександр Лемешко, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області Владислав Носенко, директор Департаменту освіти і науки ПОВА Євген Кончаковський, а також керівники закладів вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти, директори закладів загальної середньої освіти обласного підпорядкування.
«Ми зібралися щодо питання, яка постійно знаходиться в зоні особливої уваги, як обласної військової адміністрації, так і всіх суб’єктів, які мають відношення до освіти. У фокусі – Спеціальна доповідь щодо доступу до освіти дітей та молоді з ТОТ, – зауважив Антон Чубенко. – Буквально вчора відбулася зустріч із міжнародними партнерами – представниками саб-офісу УВКБ ООН. Серед розглянутих питань – соціальна адаптація та інтеграція переселенців, отримання освітніх послуг. Робота в цьому контексті триває і є дуже плідною. Маємо значні інвестиції в освітню галузь, але варто звернути увагу й на освітні втрати».
Антон Чубенко зауважив, що також минулого тижня з робочим візитом Полтавщину відвідав заступник міністра освіти та науки України Михайло Винницький. Релоковані навчальні заклади, доступ до освіти, безпека – у зоні особливої уваги. Щодо останнього, то на Полтавщині вперше було проведено НМТ в укриттях.
В структурі Спеціальної доповіді пріоритетними напрямами є: доступ до загальної середньої освіти, доступ до професійно-технічної, вищої, післядипломної освіти. Також у фокусі – адаптація та інтеграція за місцем навчання, доступ до освіти дітей та молоді з ТОТ.
Документ складається з 7 розділів. У них також надано 29 рекомендацій центральним органам виконавчої влади для поліпшення ситуації. Це перша Спеціальна доповідь, яка містить очікувані результати виконання рекомендацій та показники досягнення.
Попри виклики, у 2024 році понад 11 тисяч дітей із ТОТ стали студентами українських закладів вищої освіти. Для порівняння, у 2023 році через освітні центри вступило лише 1 608 осіб. Такий значний ріст – це не просто цифри, а результат наполегливої роботи Офісу та представників громадських організацій.
«Закликаємо всі дотичні відомства ретельно опрацювати рекомендації в документі та забезпечити їхнє виконання. Уповноважений особисто контролюватиме хід реалізації цього. Важливо, щоб це не залишилися лише на папері», – зазначив представник Омбудсмана Владислав Носенко під час презентації спеціальної доповіді.
Проаналізували поточний стан і проблематику.
Доступ дітей та молоді з ТОТ до освіти потребує комплексного підходу. Серед першочергових кроків – розробка інформативних матеріалів, впровадження варіативних моделей дистанційного та індивідуального навчання, забезпечення доступу до українських освітніх ресурсів та ефективної комунікації з учасниками процесу.
Також для успішної реалізації концепції важливо забезпечити підтримку дітей, які мають різний досвід навчання: деякі з них навчалися за українськими програмами, деякі — під російським впливом, а частина здобувала освіту за кордоном або взагалі не мала можливості навчатися. Все це потребує персоніфікованого підходу та комплексної підтримки.
Нарада (1)
Освітяни (1)
Презентація (1)
Ректори
Підпишіться, щоб отримувати листи.