21 листопада 2024, 09:11
Щорічно у третій четвер листопада світ відзначає Міжнародний день відмови від куріння. День виник в 1977 році в США, а заснований ВООЗ як міжнародний в 1988 році. Заходи цього дня присвячені питанням важливості зниження тютюнової залежності. Метою дня відмови від паління є активні дії по сприянню у зниженні поширення шкідливої тютюнової залежності. Це включає в себе боротьбу проти тютюнопаління в усіх прошарках суспільства. Широке інформування громадян про шкідливий і згубний вплив тютюну на здоров’я курця і оточуючих його людей здатне позитивно вплинути на самосвідомість безлічі курців.
Статистика ВООЗ дуже сумна. Епідемія тютюнопаління в 20 столітті забрала з життя понад 100 мільйонів людей. Кожні 10 секунд одна людина в світі вмирає в результаті споживання тютюну. В даний час тютюн щорічно вбиває близько чотирьох мільйонів людей у всьому світі. При збереженні нинішніх тенденцій, близько 500 мільйонів з нині живих людей – приблизно 9% населення світу, будуть зрештою вбиті тютюном.
27% населення України старше 18 років – теперішні курці. В Україні куріння забирає в середньому 130 000 життів на рік.
Нікотин, що вдихається, здатний викликати залежність щонайменше настільки ж сильну, як і залежність від героїну або кокаїну. Тютюнові споживачі, які розпочали курити у підлітковому віці, як правило, більш залежні, ніж ті, хто розпочав вживання тютюну в дорослому віці.
Дим, який вдихається під час куріння, містить понад 7 000 хімічних сполук, з яких щонайменше 250 є токсичними. Ще одна небезпека, яка таїться в тютюновому димі, – це канцерогени. Ці сполуки можуть пошкодити ДНК клітини та послабити імунну систему, унеможливлюючи повноцінну боротьбу з раковими клітинами. Саме з впливом канцерогенів і пов’язують появу та розвиток онкологічних захворювань – раку гортані, ротової порожнини, горла, стравоходу, сечового міхура, нирок, печінки, шлунку, підшлункової залози, прямої кишки. Щодо онкологічних захворювань, то в Україні зовсім невтішна статистика: саме куріння є причиною 21% усіх смертей від раку, а також 90% смертей від раку легенів.
Тютюнокуріння підвищує ризик виникнення інсульту, стенокардії та інфаркту міокарда, і приблизно в 5 разів – раптової смерті. Така недуга як хронічний бронхіт у курців реєструється в 5-7 разів частіше, ніж у некурящих.
Куріння також впливає на репродуктивні функції, наслідком чого буває невиношування вагітності (викидні) або різні вроджені аномалії та дефекти у новонароджених дітей. У насіннєвій рідині курців зменшується кількість активних сперматозоїдів.
Шкідливим є і пасивне куріння, коли людина, яка не курить, вимушена дихати тютюновим димом, знаходячись біля курця, і таким чином також наражає своє здоров’я на небезпеку.
Наприклад, якщо людина ніколи не курила і не курить, але у неї є друг, чоловік (дружина), які курять поруч з нею, то ризик розвитку раку легенів у таких людей збільшується приблизно на 25%. Вплив вторинного тютюнового диму (пасивного куріння) є причиною смерті близько 41 000 дорослих, що не палять, і 400 випадків смерті немовлят щорічно.
Діти особливо вразливі до дії пасивного куріння. Дитина, яка зазнала пасивного куріння, має підвищений ризик розвитку інфекцій органів дихання, менінгіту, постійного кашлю, а також посилення симптомів астми, розвитку синдрому раптової дитячої смерті.
Для того, щоб вберегтися від диму, варто завжди робити зауваження людям, які курять у громадських місцях, на зупинках міського транспорту та у закладах харчування!
А починається все просто й невинно – з однієї сигарети за компанію з друзями, викуреної сигарети для зняття стресу, сигарети під чашечку кави, для посилення смаку, із затяжки «фруктового» диму електронного пристрою для куріння, адже «він зовсім нешкідливий». І найчастіше це стається у зовсім юному віці. Так, 95 відсотків курців підсідають на залежність до 21 року, адже не усвідомлюють усі ризики та наслідки вживання тютюну й нікотину.
Не обманюйтеся рекламними пропозиціями – не існує безпечної кількості цигарок або способів куріння. Існує великий вибір тютюнових продуктів, які маркетологи пропонують як більш безпечний аналог традиційних сигарет. Кальян, електронні сигарети, стіки. Проте, всі продукти з цього переліку є небезпечними та негативно впливають на здоров'я. Використання електронних сигарет некурцями, особливо дітьми та підлітками, може призвести до виникнення нікотинової залежності та підвищує ризик почати курити звичайні сигарети.
«Кинути палити дуже просто. Я робив це сотні разів», – писав Марк Твен. І останні дослідження доводять, що в жарті письменника є тільки частка жарту. Ретельний підрахунок спроб відмовитися від куріння виявив, що середньостатистичний курець робить їх близько 30 разів за життя.
Кинути курити – одне із найкращих рішень у житті кожного курця. Вже з першого дня відмови від сигарет організм починає відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуються. Через тиждень без сигарет у колишнього курця покращується відчуття смаку та запаху, через три місяці збільшується обсяг роботи легень на 30%, через п’ять років знижується ризик інсульту до рівня некурця.
Підсумовуючи: якщо Ви не курите, то не розпочинайте. А якщо Ви курець, то кидайте курити якнайшвидше. Адже здорова нація – складова процвітання нашої держави та наш реальний внесок у Перемогу!
Лікар-нарколог амбулаторного відділення №3 КП «Полтавський обласний центр терапії залежностей ПОР» Олександр Корніяченко
Підпишіться, щоб отримувати листи.